Jag som äger och skriver den här bloggen heter Maria Wikander. Jag är 27 år och bor i Östersund, där jag även har bott den större delen av mitt liv. Jag är sen 8 år tillbaka tillsammans med Micke. Jag har Aspergers syndrom och socialfobi .
Det jag gillar att göra på dagarna är att se på film och serier, lyssna på musik och läsa. Fixa med bloggdesignen. Jag kommer mycket sällan ut tack vare min socialfobi men jag försöker att komma ut minst 1 gång i månaden, vilket har gått ganska bra. Har varit ut mer senaste halvåret av 2010 än i början faktiskt. Självklart gillar jag att träffa vänner, dock har jag inte mer än 2 stycken irl. En av dom står mig mycket nära.
Mitt liv har börjat ta en positiv vändning och mycket händer vilket är så otroligt skönt, jag har börjat må bättre allt eftersom. Detta är stor fokus i mitt liv och därför skriver jag också en hel del om just detta.
Lite snabbfakta om mig:
Familj: Mamma och hennes man, lillasyster och lillebror (bor i Göteborg), och pappa (bor i Östersund )
Partner: Mikael (Micke)
Bostadsförhållande: Bor ensam i en tvåa
Favoritfärg: Rosa, lila, vit, svart, grå
Favorit dryck: Coca cola
Favorit författare: Stephen King, Dan Brown, Danielle Steel, Camilla Läckberg, Saga Borg, Marian Keyes, Liza Marklund
Favorit mat: Husmanskost
Favorit på tv: Kriminalserier, dramaserier, dokusåpor. Jag tittar på det mesta. Tv’n var min bästa vän för något år sedan.
Favorit film: Titanic, Dirty dancing, Stekta gröna tomater, Burlesque, Sound of music
Favorit i hörlurarna: Michael Jackson
Politiska åsikter: Inga speciella
Religion: Jag utövar ju ingen religion men jag är med i svenska kyrkan. Gillar att gå i kyrkan, gjorde det förr lite ibland. Men jag kan ju inte kalla mig kristen precis. Jag vet inte varför, men jag trivs på nåt sätt i kyrkan.
Min livsdröm: Det första jag kommer att tänka på är att få må bra psykiskt, att bilda familj
Intressen: Läsa, se film, lyssna på musik, Michael Jackson, laga mat och baka (då jag mår bra psykiskt). Med asperger brukar man kunna ha ett specialintresse, nåt man riktar in sig extra mycket på, men det har jag ej något.
Pingback: Onsdag | Jilina.se